Jõulud on kaunis aeg, kus perekond saab kokku ja veedab ühiselt aega. Süüakse
jõulurooga, jagatakse kingitusi ning mängitakse lauamänge. Üheks traditsiooniks jõuluõhtuti
on esivanemate haudadele küünalde viimine ja nende süütamine. Me mälestame neid, keda
enam ei ole ja täname neid, kes on meil alles.
Viimastel aastatel on elu muutunud küllaltki kulukaks ning ka jõulukinkide tegemisel
peetakse üha enam silmas nendega seotud kulutusi. Lastele ostetakse tavaliselt kõige
kallimaid kingitusi, sest nemad väärivad vanematelt kõige enamat. Kuid mõnikord jäävad need
kallid kingid peale mõningast aega nurka seisma ning nendega enam ei taheta mängida.
Kuidas vältida sellist olukorda?
Kingime asju, mida saab tegelikult kasutada
Igal lapsel on olemas unistused ning asjad, mida nad endale soovivad. Tihti saavad
vanemad teada nendest soovidest jõuluvanale kirjutatud kirjadest. Alati kuuluvad unistuste
hulka asjad, mis ei jää väärtuseta seisma mänguasja riiulile. Selleks tuleks kinkida asju,
mida saab ka tegelikult kasutada.
Ideaalseteks kinkideks sel puhul on näiteks riideesemed, nutiseadmed (valik vastavalt vanusele), investeerimisfond (võimalus unistuste kingituseks raha kogumine) või jalgratas.
Reisikogemus loob mälestusi
Reisi kinkimine ei ole alati odav, kuid see võimaldab kinkida mälestusi. Ükski laps ei pettu, kui teda viiakse reisile näiteks Disneylandi, Legolandi või mõnda teise seiklusparki.
Perekondlikud väljasõidud loovad mälestusi, mida lapsed saavad meenutada ka tulevikus. Kuid selline investeering ei ole alati odav ja võimalik kõigil soetada. Kuid kui soov on siiski pakkuda lapsele erakordset võimalust midagi kogeda, võiks näiteks mõelda väikelaenu või krediidikonto abil kingi soetamisele. Tegemist on siiski investeeringuga, millest saavad kasu kõik osapooled.
Rahakassa võimalus
Tihti tundub, et lastel on väga kerge vanemate käest raha küsida. Seda muidugi selleks, et osta endale midagi sobivat. Kuid kui rahakraanid kinni keerata, tuleb õpetada oma lastele vastutustundlikku kulutamist.
Igas pere rahakotis võiks olla väike summa sularaha, mida on võimalik kasutada ka rahakassasse kandmiseks. Lastel on võimalik koguda endale münte, mis tavapärastest kulutustest alles jääb. Kasvavat summat on võimalik realiseerida lastel just neile sobival viisil. Kuid kui nemad eksivad ja raiskavad oma raha ebatähtsatele asjadele, tuleb neil õppida oma vigadest.
Deebetkaart versus krediitkaart – teismelise unelm
Tänapäeval teavad noored rahalistest võimalustest enam kui 10 aastat tagasi. Enam ei teki küsimusi kuidas toimivad deebetkaardid ja krediitkaardid. Kuid kumba oma noorele pereliikmele kinkida?
Krediitkaart nõuab vanemlikku järelvalvet enam kui deebetkaart. Kindlasti ei pea aga uisapäisa toimetama. Pangakonto loomine teismelisele on kasulik, sest see õpetab neile rahalist vastutust ja toimetulemist limiteeritud summadega. Selle realiseerimiseks tasub tellida ka deebetkaart, mida teismeline saab kasutada.
Mälestuste loomine oma laste jaoks omab enamat väärtust kui rahaliste kingituste kinkimine. Keegi ei ütle, et lemmik mängutraktori kingipakki panemine ei too lapsele naeratust näole, kuid enne valikute tegemist tuleks kaaluda kõiki võimalusi.
Perekondlikud väljasõidud ning nn uus konto raha kogumiseks võimaldab pakkuda pikemas perspektiivis võimalusi enesearendamiseks ning terve vaimse tervise säilitamiseks. Me kõik väärtustame aega perekonnaga ning iga otsus on õige. Juhul, kui rahalised vahendid aga seda ei võimalda, on olemas ka ülal nimetatud alternatiivid.
Tähelepanu! Tegemist on finantsteenuse reklaamiga. Vajadusel tutvu teenuse tingimustega ning küsimuste korral konsulteeri asjatundjaga.