Võib juhtuda, et Raadile ei ehitatagi kooli ega lasteaeda

Raadi endisele sõjalennuväljale, Eesti Rahva Muuseumi ja lennuraja vahele peaks järgmiseks sügiseks kerkima eakatekodu ning kool ja lasteaed, millest viimase kahe ehitus on sattunud küsimärgi alla.

Raadile kavandas lasteaeda ja kooli Tartu Erakool – plaan nägi ette sinna 120-kohalist lasteaeda ja 200-kohalist kuueklassilist kooli. Praeguse seisuga ei ole Tartu Erakooli pidaja, Hariduse Edendamise sihtasutus (HESA) leidnud raha, et ehituslepingut sõlmida ning tööd alustada. Et hoonestusõigus kehtib 2024. aasta septembrini, on HESA juhtkonnal ehitaja leidmiseks ning projekti alustamiseks aega veel napilt paar kuud.

HESA juht Urmo Uiboleht selgitas, et kõik taandub rahapuudusele. Sihtasutus oli arvestanud ehitusega, mis läinuks maksma ligi seitse miljonit eurot. Vahepeal on aga ehitushindade kasv olnud säärane, et praegu peaks sama hoone ehitamise eest välja käima 12,5-13 miljonit eurot.

«Oleme projektiga järjepidevalt tegelenud, kuid elu libiseb eest ära, hinnatõus käib üle jõu,» tunnistas Uiboleht Tartu Postimehele. 

Hinnatõusu tõttu on erakooli pidajad teinud projektis juba mõningaid muudatusi, näiteks vähendanud spordihoonet ja püüdnud leida teisigi kokkuhoiukohti.

Teine probleem Tartu valla maale kooli rajamisel on lasteaiakohtade kompenseerimine. Lasteaia pidamine Tartu vallas on väga kallis, sest erinevalt Tartu linnast kompenseerib vald lasteaiapidajale koha eest vähem kui Tartu linnavalitsus, nentis Uiboleht. «Peaksime vallaga saavutama mingid kokkulepped, et lasteaia pidamisega ots otsaga kokku tuleksime,» lisas ta.

Kolmas murekoht lasteaia ja kooli rajajale on tööjõupuudus. Ainuüksi uude lasteaeda on tarvis palgata ligi 30 inimest. Urmo Uiboleht märkis, et sel puhul ei taandu asi isegi palkadele, vaid sellele, et pole kedagi palgata. «Tööturul pole lihtsalt vastava eriala inimesi,» nentis ta.

Kõigist probleemidest hoolimata ei ole Tartu Erakooli pidaja Raadile kooli ja lasteaia rajamisest lõplikult loobunud. Et õigeks ajaks valmis saada, tuleb ehitust alustada igal juhul veel sel aastal. «Graafikut silmas pidades läheb meil tõesti väga kiireks, aga me pole veel alla andnud,» sõnas Uiboleht.

Seis Raadi kooli ja lasteaiaga pole ajagraafikut silmas pidades kuigi lootustandev, kuid lõplikke järeldusi saab teha alles eeloleval sügisel, nentis Tartu vallavanem Jarno Laur. «Me väga loodame, et Tartu Erakool saab asjad korda ning jõuab kooli ja lasteaia ette nähtud ajaks valmis ehitada,» ütles ta.

Kui Tartu Erakool Raadile kooli ja lasteaeda ei raja, tuleb hoonestusõigus Tartu vallale tagasi. See omakorda paneb valla väga raskesse seisu. «Meil on praegu väga suur koolikohtade kitsikus,» ütles vallavanem. «Sel sügisel alustab kooliteed Kõrveküla koolis viis paralleelklassi, prognoos näitab, et järgmisel aastal oleks seal juba kuus paralleelklassi.»

Kõrveküla koolis on igale klassile ette nähtud aga vaid kolm paralleelklassi. See tähendab, et vald peab hakkama ise otsima võimalusi kooli rajamiseks. Et valla eelarves pole uue kooli rajamisega arvestatud, peab see tulema millegi arvelt.

Vallavanem Jarno Laur sõnas, et see eeldab eelarvestrateegia muutmist ning tõenäoliselt tähendab halbu uudiseid Lähte koolile, kus vallal oli kavas teha suur ümberehitus. «Kui erakooli projekt jääb katki, ei ole meil muud võimalust, kui rajada koolikohad Lähte kooli renoveerimise arvelt,» märkis ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.