Koolilõuna toetust tahetakse kahekordistada

Koolilõuna toetust tahetakse seniselt ühelt eurolt tõsta kaheleFoto: Shutterstock

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon andis üle seaduse eelnõu, mille kohaselt tõstetakse koolilõuna toetuse alammäär ühe õpilase kohta seniselt 1 eurolt 2 eurole päevas.

Hetkel kehtiva korra järgi kulub riigil ühe lapse koolilõuna peale 1 euro päevas, millele lisandub omavalitsuse ja mõnel juhul ka lapsevanemate panus. Viimati tõsteti toetust 2018. aastal Jüri Ratase valitsuse ajal 0,78 eurolt 1 eurole. 

Riigikogu liikme Vadim Belobrovtsevi sõnul vajab noore inimese organism kvaliteetset, mitmekesist ja täisväärtuslikku toitu. “Koolis pakutav soe lõuna on õpilastele väga oluline söögikord. Kõrge inflatsiooni ning Reformierakonna valitsuse kavandatavate maksutõusude tingimustes ei ole senise koolitoidu kvaliteedi hoidmine endiste summade eest võimalik. Selleks, et koolilõuna oleks õpilastele jätkuvalt tasuta kättesaadav, tervislik ja maitsev, tuleb suurendada toetuse alammäära,” lausus Belobrovtsev.

Ta lisas, et praegune olukord on sundinud omavalitsusi tõstma nende rahalist panust ja küsima vanemate käest lisatoetust, seda kasutab näiteks Tartu.

“Omavalitsused on koolilõuna toetust tõstnud tihedamini kui riik, kuid koolitoidu kvaliteedi hoidmise vastutus linnadele ja valdadele panna on vastutustundetu,” kritiseeris Belobrovtsev. “Tuleme appi ka koolides toitlustust pakkuvatele ettevõtetele, kellel on järjest keerulisem täita riigihangete teel sõlmitud lepinguid, mis kohustavad neid õpilastele täisväärtuslikku, tasakaalustatud, mitmekülgset, maitsvat, vanusekohast ning vajadusel erivajadusi ja allergiaid arvestavat toitu pakkuma.”

Eesti Konjunktuuriinstituudi andmetel on keskmine toidukorv aastases võrdluses kallinenud 25 protsenti. Vadim Belobrovtsevi sõnul ei piisa senisest panusest enam toitva toidukorra valmistamiseks, rääkimata toidukorra kvaliteedist või tervislikkusest.

Seadus jõustuks vastuvõtmise korral 2024. aasta 1. jaanuaril.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.