Konfliktide lahendamisest kirjutavaid noori ootab autasu

Foto: Justiitsministeerium

Justiitsministeerium ootab 14–19aastasi noori kirjutama esseesid, mis käsitlevad konfliktide lahendamist taastava õiguse abil. Konkursi mõte on innustada noorte seas arutelusid taastava õiguse võimaluste üle ning tunnustada parimaid esseekirjutajaid.

Taastav õigus on üks konfliktide lahendamise mõtteviise, mis kogub maailmas üha enam populaarsust. „Selle mõte on tuua konflikti või õigusrikkumise osapooled kokku, et juhtunust avatult rääkida ja anda igaühele selgitamise ning ärakuulamise võimalus. Eesmärk on jõuda juhitud protsessi kaudu kokkuleppele, kuidas konfliktis või kuriteos tekkinud kahju heastada ja taastada õiglustunne,“ selgitas justiitsministeeriumi analüüsitalituse projektijuht Hanna Marii Ilves.

Seega on taastava õiguse aluseks arusaam, et konflikti või kuriteo järel on vaja taastada tasakaal, mis juhtunu tagajärjel sai rikutud. Sellest saavad kasu ohver ja teo toimepanija, aga ka neid ümbritsevad inimesed ja kogukond laiemalt.

Eesti kriminaalõiguse süsteemis on taastava õiguse eesmärk muuta kriminaalmenetlus inimkesksemaks ja ohvrisõbralikumaks. „Konflikti või kuriteo heastamisel on oluline arvestada kannatanu soove ja üleelamisi. Taastav õigus sobib ka juhtumite puhul, kus piir kannatanu ja toimepanija vahel on hägune ning konflikti on aktiivselt üleval hoidnud mõlemad osapooled. Sellised näited on naabrite vahelised tülid, konfliktid kogukonnas ja koolis, kaklused jmt. Sellistel juhtudel koheldakse inimesi võrdsete osapooltena, kellele antakse üle vastutus tekkinud konflikti ees ning toetatakse nende endi initsiatiivi lahenduste ja kokkulepete saavutamiseks,“ sõnas Hanna Marii Ilves.

Justiitsministeeriumi konkursile on oodatud analüütilised esseed, mis käsitlevad taastava õiguse kontseptsiooni ning kaaluvad selle kasutamist igapäevaelus. Essee tuleb saata hiljemalt 15. mail 2023 e-aadressile konkurss@just.ee. Võimalikud teemapüstitused, taastava õiguse kontseptsiooni ja konkursil osalemise tingimused leiab veebilehelt just.ee/esseekonkurss.

Konkursi auhinnafond võidutööde autoritele on kokku 3000 eurot.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.