Eesti õpilased tõid Euroopa olümpiaadilt kaasa kuld- ja hõbemedalid

Foto: Shutterstock

Eesti õpilasvõistkonnad võitsid 30. aprillist 5. maini Riias toimunud Euroopa eksperimentaalteaduste olümpiaadil (EOES) kuld- ja hõbemedalid.

Võistkond, mille koosseisu kuulusid Saskia Põldmaa Tallinna Reaalkoolist ning Mihkel Tali ja Violeta Jürgens Hugo Treffneri gümnaasiumist, sai koondarvestuses kuuenda koha ja kuldmedalid, teatas Tartu Ülikooli teaduskool. Nende järel, seitsmendal kohal pälvisid hõbemedalid Merilis Moppel Gustav Adolfi gümnaasiumist, Karl-Erik Volberg Pärnu Sütevaka gümnaasiumist ja Jelizaveta Štšura Narva keeltelütseumist.

Olümpiaadi üldvõitjaks tuli mõlema võistkonnaga kuldmedalid pälvinud Saksamaa. Kuldse tunnustusega naasid koju veel õpilased Ungarist, Tšehhist ja Luksemburgist. EOES põhikorraldaja oli sel aastal Riia Stradiņši Ülikool.

Kahes voorus toimuva eksperimentaalse võistluse ülesannetes olid integreeritud bioloogia, füüsika, keemia ja matemaatika probleemid. Esimesel võistluspäeval lahendasid õpilased laulmise ja tantsimisega seotud probleeme, teisel päeval olid eksperimendid kurgikasvatusest. Laulmisega seoses pandi pardipeibutusvilest ja torudest kokku seade, mis matkis täishäälikute moodustamist. Kurgikasvatuse eksperimendid olid seotud hüdropoonilise taimekasvatusega. Mentorid külastasid Riia lähedal asuvaid Getlini EKO kasvuhooneid, kust said inspiratsiooni ülesannete koostajad, sest seal toimub tomatite ja kurkide hüdropooniline kasvatamine.

Tänavu kolmandat korda toimunud võistlus on 2003. aastal alustatud Euroopa Liidu loodusteaduste olümpiaadi mantlipärija. Kokku osales tänavusel olümpiaadil 45 tiimi 23 riigist. Olümpiaadi kolmeliikmelistesse võistkondadesse lubatakse õpilased, kes saavad 17-aastaseks võistluse toimumise aastal või hiljem, mistõttu osaletakse Eestist tavaliselt 9. ja 10. klassidest.

Eesti õpilaste osalemist olümpiaadil toetas haridus- ja teadusministeerium ning korraldas Tartu Ülikooli teaduskool. Võistkonnaga käisid mentoritena kaasas riigisisese loodusteaduste olümpiaadi žürii liikmed Mihkel Pajusalu, Karin Hellat ja Ülle Kikas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.