Koolielu

Ida-Virumaal käivitub keeleõppe kallakuga tasuta moekool

Foto: Shutterstock

Ida-Virumaal alustab tegevuse ainulaadne moekool Moepööre, mis võimaldab moehuvilistel eesti keele õppijatel tuntud moeloojate juhendamisel luua oma moekollektsioon ja harjutada eesti keelt.

Tasuta moekooli saab kandideerida kuni 26. veebruarini.  

Moepööre on Integratsiooni Sihtasutuse Narva eesti keele maja, Tartu ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia, moefestivali Estonian Fashion Festival ja Uuskasutuskeskuse algatus, mille eesmärk on kaasata rohepöördest inspireeritud moeloomesse ka huvilisi eesti keele õppijate seast. 

Moekoolist saab osa võtta kuni 40 eesti keele õppijat, kes soovivad teostada ennast moemaailmas, näiteks loomeinimesed, õmblushuvilised, stilistid, tudengid ja alustavad ettevõtjad. Nendele tagatakse kõik, mis on vajalik rohepöördelise moekollektsiooni loomiseks: alates töötubadest Eesti moeloojatega ja sobilikest materjalidest kuni avaliku esitluse ja rahalise peaauhinnani.

“Unikaalne moekool viib kokku inimesed üle Eesti, et muuta rohepööre reaalsuseks. Oleme koondanud teadmisi ning kogemusi, kuidas muuta taaskasutust tavapäraseks. Ida-Virumaal on hakkajaid inimesi, kellel on reaalne vajadus, aga ka ajalooline oskus teha asju uutmoodi. Neid ühendades teemegi ühiselt soovitud pöörde,” ütles Tartu ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia direktor Juko-Mart Kõlar. 

Moepöörde töötubades saavad eesti keele õppijad luua rohepöördelise rõivaste ja aksessuaaride kollektsiooni ning esitleda seda avalikult suurel laval. Seejuures pööravad nad erilist tähelepanu taaskasutuse võimalustele rõivamoes ja rõivabrändide loomisele. Mentoriteks on edukad moeloojad: Ivo Nikkolo peadisainer Margot Vaaderpass, jätkusuutlikku disaini edendavad disainerid Kätlin Kikkas ja Liis Tiisvelt ning kudumiskollektsioone loov Anu Sirkas.  

Oma kollektsiooni loomise kõrval saavad moehuvilised arendada eesti keele oskust. Kogu tegevus toimub eesti keeles ja on toetatud kogenud Integratsiooni Sihtasutuse Narva eesti keele maja õpetajate poolt.

“Loominguline töö aitab keelehirmust jagu saada. Ida-Virumaal ja ka mujal Eestis on palju andekaid disainereid ning õmblejaid, kellel ei avane häid võimalusi oma moeäri alustamiseks, kuna puudub keeleline võimekus. Tahame, et kellelgi ei jääks oma unistus teostamata oskuste tõttu, mida on võimalik arendada,” lausus Narva eesti keele maja õpetaja ja unikaalse moekooli projektijuht Julia Viirsalu. 

Moekooli on oodatud moehuvilised eesti keele õppijad, kellel on eesti keele oskus vähemalt A2 tasemel ning kes soovivad teostada ennast moemaailmas. Moekooli tegevus algab 5. märtsil ning kontaktõpe toimub kolme kuu vältel pühapäeviti Narva eesti keele maja ruumides. Valminud moekollektsioone esitletakse Narvas toimuval moešõul 11. juunil. 

Ainulaadses moekoolis osalemiseks tuleb esitada avaldus koos loovtööga veebilehel www.moepoore.ee hiljemalt 26. veebruaril. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.