Viis lihtsat nippi kasvatusteadusest, mis muudavad su lapse palju paremaks hakkamasaajaks

Foto: Shutterstock

Lapse iseseisvumine on vanematele tihti paras väljakutse ja kipub tänapäeval üldse kuidagi hooletusse jääma nii, et laste eest tehaksegi kõik ära ja neile ei anta võimalustki ise enda ja oma asjadega hakkama saada.

Siinkohal jagavad lasteaednikud aga viit suurepärast kasvatusteadustest pärit nippi, mis tagavad, et sinu laps õpib ohutult, kuidas olla iseseisvam ja ise oma tegemiste eest vastutada.

Oota rohkem

Sageli eeldavad vanemad, et lapsed ei oska väga paljut, milleks nad tegelikult võimelised on. Juba koolieelik saab hakkama endale joogi valamisega, oma nõude kraanikaussi viimisega, ise riietumisega, oma riiete pessu viimise ja paljude muude selliste ülesannetega. Anna oma lapsele rohkem ülesandeid ja oota temalt rohkem – ta on võimeline palju enamaks kui sa arvad ja sina pead tema eest tegelikult palju vähem ära tegema kui harjunud oled.

Ära tee tema eest

Tihti on vanemad kannatamatud ja tahavad aja säästmiseks kõik asjad ise ära teha. Aga see ei aita kaasa sinu lapse oskuste ja võimekuse arenemisele. Kui näed, et laps on mingi ülesande täitmisega hädas või see võtab tal kauem aega, küsi esmalt, kas ta soovib abi või tahab ise hakkama saada. Tihti soovivad lapsed siiski ise eesmärki saavutada ega taha, et teda riietumisel, söögi ettevalmistamisel ja koristamisel aidatakse. Tal võib küll aega minna, aga ta tahab ise hakkama saada.

Ära tee lapse tehtut üle

Kui su laps teeb ära oma voodi või lõikab õhtusöögi jaoks köögivilju, ei pruugi tulemus olla muidugi nii hea kui siis, kui seda ise teed. Aga ära tee tema tehtut üle. Laps märkab selliseid asju ja see tekitab talle tunde, et ta ei saa hakkama ega oska.

Las laps lahendab väikeseid väljakutseid

Kui annad lapsele mõne ülesande ja tema esimene reaktsioon on, et ta ei oska, ära anna järele. Innusta teda proovima ja toeta tema püüdlusi katsetamisel. Näiteks kui lased lapsel esmakordselt oma riideid kokku voltida, et need kappi panna, ei pruugi ta kindlasti kõike kohe välja mõelda, aga kui ta ei harjuta, ei hakka ta seda kunagi oskama.

Anna talle lihtsad ülesanded

Määra lapsele kindlad püsivad ülesanded, mida ta täitma peab. See annab talle vastutuse ja ülesannetes õnnestumise järel teatud pädevustunde, mis mõjub lastele väga innustavalt. Ülesanneteks võivad olla esialgu tõesti lihtsad asjad nagu kuivati riietest tühjendamine, nõudepesumasina täitmine, lillede kastmine või laua katmine. Jälgi ainult seda, et ülesanne oleks lapsele jõukohane.

Neid nippe järgides märkad varsti, et su laps on palju hakkajam tegutseja ja saab palju iseseisvamalt hakkama kui sa seda kunagi arvanud oleksid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.