Kuidas ja kui tihti vannitada vastsündinut?

Beebi vannitamine pole tegelikult sugugi nii hirmus töö.Foto: Shutterstock

Vastsündinu vannitamine on värsketele vanematele suureks väljakutseks: ega täpselt ei tea ju, kuidas ja kui tihti seda teha.

Siin on juhis, mis selle hirmuäratava tööga algust aitab teha. Ja pea meeles: see pole tegelikult üldse nii raske!

Esiteks: beebit ei tule vannitada iga päev, tegelikult seda suisa ei tohikski igapäevaselt teha, muidu hakkab lapse õrn nahk kuivama ja vajab pidevat kreemitamist.

Piisav sagedus on ülepäeviti ja kindlasti ei tohiks last vannitada esimese 24 tunni jooksul, sest nii tekib risk alajahtumiseks.

Meeles tuleb pidada, et lapse nabaväät peaks kuni paranemiseni olema kuiv, nii paraneb see paremini ja kiiremini. Seepärast ei tohiks beebit alguses üleni vette kasta, eelistada tuleks niisutamist käsnaga.

Ole valmis

Pane enne lapsega tegelema hakkamist kõik asjad käeulatusse: pesukäsn, rätik, mähe, vajadusel kehakreem ja puhtad riided.

Kontrolli veetemperatuuri

Enne, kui lapse vette paned, kontrolli kindlasti veetemperatuuri! Selleks sobib endiselt küünarnukk, mille vastas peaks vesi tunduma soe, mitte kuum. Parem on aga vannitermomeeter: vesi peaks jääma 37-38 kraadii vahemikku.

Toesta beebit

Last vette kastes tuleb ühe käega toetada tema selga, pead ja kaela ning teise käega last käsnaga niisutada. Esimestel kordadel võib olla lihtsam, kui üks vanem hoiab ja teine niisutab last.

Pesuvahendit ei ole vaja

Vastsündinu pesemiseks sobib enamasti lihtsalt puhas vesi – pesuvahendid ei ole möödapääsmatud.

Kui seda siiski kasutada otsustad, vali kindlasti selline toode, mis lapse õrnale nahale sobib.

Kuivata õrnalt

Pärast vannitamist aseta laps turvalisele siledale pinnale vannirätikule ja patsuta ta rätikuga õrnalt kuivaks – ära hõõru, sest beebi nahk on esialgu üsna õrn.

Niisuta, kui vaja

Kui lapse nahk kipub olema kuiv, tuleb seda muidugi niisutada, aga kehakreemide kasutamine ei ole miski, mis iga beebi puhul vältimatu on.

Tingimata seda teha pole vaja, parem keskendu sellele, et laps kiiresti riidesse saaks, sest neil on alguses raske kehatemperatuuri hoida ja külmatunne tekib kergesti.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.