Uudis

Tallinna Lastekodu Mustamäe majas avati hoiukodu puudega lastele

Lastekodu Mustamäe maja ja õu.Foto: Ksenija Kurs

28. veebruaril avati Tallinna Lastekodu Mustamäe maja (Sõpruse pst 248) ruumides hoiukodu raske ja sügava puudega lastele.

Hoiukoduteenuse eesmärk on toetada puudega lapse vanema toimetulekut või töötamist, tagades samal ajal lapse hooldamise, arendamise ja turvalisuse. Alates sellest aastast teenuse sihtrühm laienes ning keeruka toimetulekuga raske ja sügava puudega lastele lisandusid ka suure ja väga suure hooldusvajadusega keskmise puudega ja puudeta lapsed, kelle puhul on vajalik ööpäevaringse hoiuteenuse kohene kättesaadavus.

„Näeme, et hoiukoduteenuse kasutajate arv tõuseb igal aastal. Lapsevanemad teavad, et laps on turvaliselt hoitud ja saavad tänu sellele ka ise end hetkeks välja puhata või tööle keskenduda, mida on keeruline teha lapse hooldamise kõrvalt,“ ütles Tallinna abilinnapea Betina Beškina.

„Äsja avatud hoiukodusse on loodud puudega lastele suurepärased tingimused, alates ligipääsetavusest ning lõpetades spetsiaalselt kohandatud avarate ja hubaste ruumidega. Lisaks sellele saavad lapsed viibida lastekodu Mustamäe maja ainulaadses teraapiaaias, kus on neile turvaline, meeldiv ja rahustav keskkond. Näidustuste korral pakutakse samas majas ka rehabilitatsiooniteenuseid, mis on peredele oluline lisavõimalus.“

„Olles kontaktis paljude lapsevanematega, kellel on raske või sügava puudega laps, tajun, et lastevanematel on keeruline, vahel isegi väga, sest puudega laps vajab katkematut tähelepanu. Väsimus ja magamatus, lapse vägivallahood ja lõpuks täielik kurnatus võivad viia selleni, et lapsevanem loobub oma lapsest. Enamasti seetõttu, et ta pole õigeaegselt saanud tuge ja piisavalt puhkust,“ rääkis lastekodu juhataja Meelis Kukk. „Eestis paraku ei ole väga häid toetavaid lahendusi puuetega lastele ja nende vanematele, kuid näen, et hoiukodu on üks suurepärane võimalus pakkuda vanematele tuge ja sellega on Tallinn eeskujuks ka teistele kohalikele omavalitsustele.“ 

2021. aastal sai Tallinnas raske ja sügava puudega laste hoiukoduteenust 38 last, möödunud aastal 42 last ning sellel aastal on kavas eri ajal võimaldada teenust kokku kuni 50 lapsele. Uue hoiukodu avamisega lisandus teenusele seitse täiendavat kohta.

Hoiukoduteenusele suunab last kohaliku omavalitsuse lapse heaolu spetsialist. Selleks, et lapsel oleks võimalikul mugav hoiukodus olla ja vanemal teenusest hea ülevaade, saab pere juba enne suunamist minna hoiukodusse tutvumispäevale ja näha, mida hoiukodu endast kujutab.

Tallinna Lastekodu osutab nüüd teenust kahes hoiukodus – Mustamäel Sõpruse pst 248 vastavatud hoiukodu rühmas ja jätkuvalt ka Lasnamäel aadressil Pae tn 37/Võidujooksu tn 18.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.