Rakke alevik saab uue kaasaegse lasteaia

Rakke uus lasteaed.

Eesti Arhitektide Liidu ja Väike-Maarja valla koostöös korraldatud arhitektuurivõistluse tulemusena saab Rakke alevik uue kaasaegse lasteaia sakilise fassaadi ja varikatustega. Võistlusele laekus märkimisväärne kogus ideekavandeid ning parimaks tunnustati võistlustöö „Tõmmis“ arhitektuuribüroolt Arhitekt Must.

„Rohkearvuline osavõtt Rakke lasteaia avaliku arhitektuurisvõistluse puhul oli meile positiivseks üllatuseks, sest laekus koguni 24 võistlustööd. Pean oluliseks ka head koostööd arhitektide liiduga juba võistlusülesande koostamisel, lisaks tegi žüriisse kaasatud arhitektide professionaalne lähenemine valiku rohkete võidutööde seast õnneks lihtsamaks,“ ütles Väike-Maarja vallavanem ja žürii esimees Indrek Kesküla.

Vallavanema sõnul oli Väike-Maarja valla jaoks oluline nii lasteaia uue hoone sobivus piirkonda kui ka selle energiatõhusus ja multifunktsionaalsus. „Täna olemasolev lasteaed on küll väljast vaadates rahuldavas seisukorras, kuid selle renoveerimine kaasaegsetele vajadustele sobivaks ja energiatõhusaks oleks liialt kulukas,“ selgitas Kesküla. 

Võistluse kaudu sooviti leida kaasaegne ja keskkonda hästi sobituv ideekavand uuele multifunktsionaalse saaliga 4-rühmalisele lasteaiale ja seda ümbritsevale lastele ja piirkonna elanikele mõeldud mitmekesisele välialale. Nii lasteaia hoone kui ka välialad peavad pakkuma võimalikult palju võimalusi kogukonna ühis- ja huvitegevusteks. 

„Uue hoone püstitamisega saavad lahenduse nii õppekeskkond kui ka köök, mis toitlustab ka Rakke kooli. Lisaks saab uue lasteaia välialal ja saalis korraldada kultuurisündmuseid kogukonnale. Loodan, et kvaliteetne õpikeskkond ja kogukonna kaasamine suurendab võimalusi, et meie tänased noored Rakkest ei lahkuks ja ka siia uusi peresid juurde tuleks,“ lisas Indrek Kesküla.

Žürii tunnustas üksmeelselt parimaks võistlustööks Arhitekt Must OÜ ideekavandi „Tõmmis“, mis arvestas väga hästi lasteaia asukoha potentsiaaliga ning pakkus väärtustava lahenduse ühisele õueruumile.

Võidutöös pakutud hoone fassaad on liigendatud sakkidega, mille rütmist tekivad varikatustega õuealad. Hästi on läbi mõeldud ka hoone erinevad küljed – olemasoleva koolimaja vastas laiem hoone joon paistab linnalikum, ent Kooli tänava küljel eramajade poole jääval küljel on tihedamalt liigendatud aedlinlik ja lasteaialik iseloom. Lahendus markeerib kaasaegses võtmes vana koolimaja mahtu peatänava ääres. 

Autorid lähtusid oma töös ilmakaartest: rühmaruumide aknad ja mängualad on suunaga hommikukaarde, kuna lasteaia aktiivsem töö toimubki päeva esimeses pooles. Hea ühendus õuealadega toetab nüüdisaegset õpikäsitust, pakkudes vaheldusrikast õpikeskkonda ning soodustades õues liikumist ja mängulist õpet. Saalid maja keskel toetavad samuti mitmekesisuse ja ristkasutuse põhimõtet, näiteks on avatud liikumissaal hea viis lapsi kehaliselt aktiivsena hoida.

Kokku moodustas arhitektuurivõistluse preemiafond 26 000 eurot. 

I preemia (9000) eurot läks „Tõmmise“ autoritele: Ott Alver, Alvin Järving, Mari Rass, Luisa Männilaan, Lill Volmer, Katariina Mustasaar.

II preemia (7000 eurot) said ideekavandi „Leevi“ eest arhitektuuribüroo JVR arhitektid Kalle Vellevoog, Jornas-Toomas Iisak, Anu Tammemägi, Tiiu Truus, Osvald Nuter ja Mari Poom

III preemia (5000 eurot) pälvisid ideekavandi „Alevik“ eest Kolm Koma Arhitektide arhitektid Urmo Mets, Annika Laidroo ja Dora Mate

Ergutuspreemiad (mõlemad 2500 eurot) otsustati anda ideekavandite „Linnupesa“ ja „Tsirk“  autoritele, kelleks osutusid Studio Argus (autorid Karina Krestinov, Eliise Harjak, Margit Argus ja Kristo Põlluaas) ja TAHK arhitektid (autorid Arvi Hiir, Martin Pajur ja Tuuli Oago). 

Arhitektuurivõistluse korraldamisel oli suureks abiks ja toetajaks Eesti Kultuurkapital, kelle kaudu said rahaliselt pärjatud võidutöö „Tõmmis“ autorid.

Žüriisse kuulusid Väike-Maarja vallavanem Indrek Kesküla (esimees), vallavalitsuse arendus- ja planeerimisosakonna juhataja Ene Preem ja ehitusspetsialist Riho Tell ning Eesti Arhitektide Liidu esindajad Katrin Koov, Kristel Ausing, Joel Kopli ja Tiit Trummal.

Võistlustöödega saab tutvuda siin.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.