Hannes Hermaküla erivajadusega poeg armastab filmimist ja pildistamist: tihtipeale on iPadi mälu täis

Telefonis passimise asemel käivad Hermakülad matkamas. Pilt on tehtud möödunud aasta viimasel päeval Rootsis.Foto: erakogu

Saatejuht Hannes Hermaküla on tuhandete kaupa fotosid oma iPadist kustutanud. Nüüd on õnneks poeg Kaarlil oma isiklik iPad ja telefon.

Ütle ausalt, mitu tundi sa päevas internetis istud.

Sõltub päevast, mul seostub see peamiselt tööga, näiteks loen õhtul töö asjus kellegi kohta artikleid. Muidu väga ei internetis ei moluta. Samas, Otepäält Tallinnasse sõites kasutan kolm tundi Waze’i. Ehk siis see, mis kajastub telefonis, ei klapi sellega, kaua ma tegelikult telefoni vahin. 

Mida sa seal tavaliselt teed?

Lõbustan end Youtube’i videotega, samuti kuulan päris palju podcast’e ja audiopiiblit. Kui teen trenni, näiteks suusatan, siis kõlab mul tunde podcast klappidest taustaks. Mul on lemmikpastorid, keda kuulan, samuti olen juba 30 aastat kuulanud Ameerika saadet “Cartalk” ehk “Autojutte”. Samuti kuulan Jordan Petersoni, “Müstilist Venemaad”, “Hommikumaa vägevaid” ja eri abielunõustamise podcast’e.

Ka kuulan “Suusajutte” ja läinud pühapäeval passisin näiteks internetis, kontrollides Tartu Maratoni tulemusi, vaheaegasid ja seda, kuidas sõpradel läks.

Kas sa sotsmeediat (näiteks Instagrami või Facebooki) üldse ei kasuta?

Mul pole neid! Aga, jaa, kõigepealt teen Rate’i, siis Orkuti, Facebooki, Tinderi ja Instagrami. Tegelikult pean juunikuus tegema Messengeri, sest olen Eriolümpia delegatsiooni liige – mu noorem poeg Kaarel esindab Eestit jalgrattasõidus, samuti olen selle patroon – ja kõik sõnumid saadetakse ning koordineeritakse Messengeris.

Kas eelistad telefoni või arvutit?

Vana kooli inimesena eelistan arvutit, sest silmanägemine on, nagu ta on. Aga hädaga kasutan ka telefoni, kui on vaja midagi käigupealt ajada. Internetis surfamiseks kasutan pigem iPadi.

Kas kodus perega olles paned telefoni kõrvale või piilud sinna aeg-ajalt?

Me ei kasuta abikaasaga sotsmeediat. Vahel harva saadan SMSi või vaatan kiiresti uudiseid. Teinekord, kui igaüks on oma nurgas, käin aeg-ajalt Youtube’is. Aga muidu ei istu ka lapsed väga seal.

Mida sa teed, kui abikaasa kodus olles telefoni liiga kauaks uurima jääb?

Ei jää! Ta on viimane täiskasvanud inimene Eestis, kes üldse telefoni kasutusele võttis. Vahel mängib sõnamängu Wordscapes, aga see ei võta kaua. Kui, siis ta loeb õmblusuudiseid, Burdat, vahel loeme arvustusi filmide või raamatute kohta. Teinekord laseme silmadega päevauudistest üle. Seega meil ei esine interneti kasutamise tõttu pingeid.

Kas su lapsed võivad internetti kasutada?

Mu mõlemad lapsed on täiskasvanud – Erik on 21 ja Kaarel 18. Väiksem, erivajadusega Kaarel vaatab Youtube’ist tihedamini videosid, kui tahaks, oleme seda veidi piiranud ka. Vahel vaatab ka näiteks Mr Beani multikaid, nalja- või mustkunstivideosid. Aga ta kuulab ka päris palju muusikat ja rokib kaasa. 

Kui pikalt Kaarel võib internetis olla?

Me üritame internetis olemise asemele tegevust leida, näiteks minna koos rattaga sõitma või suusatama. Või saadan ta õue hoopis puid tooma. Kaarel on eriline poiss erilise vajadusega, talle on raskem tavalist tegevust leida.

Ta filmib tohutu lõbuga iPadiga kõike, näiteks seda, kuidas sõidab maale või läheb puude järele. Ta filmis nii palju mu iPadiga, et lõpuks oli mälu täis. Kolm-neli korda on juhtunud sedagi, et olen läinud mingit üritust lavale modereerima, aga ma ei pääse isegi kava sisse, sest iPad ütleb, et “Memory is full”. 

Korra olid lava ees tähtsad inimesed, teiste seas peaminister, ja mina ei tea isegi kõigi nimesid, sest Kaarel on salaja kogu mälu täis pildistanud. Olen tuhandete kaupa fotosid kustutanud.

Aga nüüd on tal oma telefon ja iPad.

Kas sa suhtled enda abikaasaga päeva jooksul rohkem internetis või näost näkku?

Näost näkku ja helistame, nüüd saadame veidi rohkem SMSe kui vanasti. 

Millal sa esimest korda päeval pilgu telefoni viskad?

Ma lülitan telefoni tihti ööseks lennurežiimi peale. Kui ärkan, lülitan selle sisse. Rohkem ma telefoni ei vaata, ainult siis, kui on vastamata kõne või sõnum. Ma ei torgi niisama telefoni,  see on eelkõige rääkimiseks ja SMSide saatmiseks. Aga ka podcast’ide kuulamiseks.

Hea nipp, kuidas lapsi (ja ennast) telefonist eemale saada.

Olen ära õppinud selle, nagu ütles minu pastor, kes on viisteist aastat koolis õpetanud: “Õpeta oma lapsi, palju tahad, lapsed teevad ikka nii nagu sina.” Seega on vanemate vastutus olla aktiivne ja midagi teha. Mõistlikus koguses interneti kasutamine on okei, aga vanem peab olema teadlik, millega laps tegeleb. Eks see sõltub muidugi lapsest, mõni on kangekaelsem, teine kuuletub rohkem.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.