Koolielu

Rõuge vald kaalub kokkuhoidu otsides ühe põhikooli sulgemist

Foto: Shutterstock

Rõuge vald kaalub kokkuhoidu otsides ühe põhikooli sulgemist, kuid vallavolikogus pole piisavat üksmeelt, et neljast koolist üks hingusele saata, kirjutab Lõuna-Eesti Postimees. 

Teadaolevalt on sulgemise kaalukaussidel Varstu ja Mõniste kool. Eriti palju räägitakse pika ajalooga Mõniste kooli kinnipanekust ja seda juba sel aastal.

«Tähendab… need on külajutu tasemel. Nii hull see asi ei ole,» ütles Rõuge vallavolikogu esimees Mati Kuklane. «Otsustatud midagi pole. Koalitsioon on [selles küsimuses] lõhki.»

Arutelud Kuklase sõnul siiski käivad. Tõsi on ka see, et kinnipaneku puhul on valikus 53 õpilasega Varstu kool ja Kuutsi külas asuv 47 õpilasega Mõniste kool, mida lahutab umbes kümme kilomeetrit.

Kuna õpilaste arv on sarnane, hakkavad valiku tegemist mõjutama kaaluvihid, mida ühe või teise kooli kasuks või kahjuks lisatakse. «See on tohutu pundar,» selgitas Kuklane. «Mõnistes on väga kokkuhoidev kogukond ja nad lubavad lapsed viia Harglasse kooli, kui Mõniste kinni läheb.»

Ka Mõnistet ja Valga vallas asuvat Hargla kooli lahutab vaid kümmekond kilomeetrit. See aga tähendaks, et kui Varstu kool säilib, ei pruugi õpilaste arv seal sajanigi tõusta. Vähe sellest: «Siis tuleks meil hakata laste eest ka [Valga vallaga] arveldama,» lisas Kuklane.

Sajandi algul renoveeritud Varstu koolimaja on Mõniste koolihoonega võrreldes küll värskem, kuid selle kahjuks räägib Kuklase selgitusel tõsiasi, et seal puudub köök. Õpilased söövad Varstu kultuurikeskuses, mille vallavolikogu jaanuaris sulgeda otsustas. «Paneme kultuurimaja kinni, aga peaksime seda söökla pärast edasi kütma kalli põlevkiviõliga. Nii ei oleks kultuurimaja kinnipanekust kasu,» nentis Kuklane.

Seadus nõuab, et koolivõrgu muudatused tuleb volikogul otsustada 1. aprilliks. Rõuge volikogu opositsioon ei toeta aga ühe vallakooli kiirustades sulgemist. «Võib-olla mingeid ümberkorraldusi tuleb teha, aga seda peab tegema nii, nagu omal ajal Viitina ja Nursi kooliga,» rääkis volikogu liige Kalvi Kõva.

Viitina ja Nursi kool küll suleti, kuid teemad räägiti Kõva hinnangul põhjalikult läbi, kuulates ära sulgemisega kaasnevad mured. «Kui probleemid on lahti räägitud, suudavad kogukonnad edasi elada,» lisas ta.

Sestap soovitab Kõva Mõniste või Varstu kooli sulgemise üle otsustamise aasta võrra edasi lükata, kasutades seda aastat arutamiseks ja selgitamiseks. «Koolireformil peab olema juht ja see võiks olla vallavanem. Peab olema plaan, kuidas reformi teha ja kuidas lahendatakse näiteks lasteaedade küsimus, mis praegu koolide juurde liidetud on,» sõnas Kõva.

Kuna aga valla rahakott on väga õhuke, saab tema sõnul kokku hoida juba sel aastal, ühtegi kooli sulgemata. Selleks tuleks vähendada abiõpetajate arvu ja vaadata koolide kulud üle.

Vallavolikogu veebruari­istungil ühegi kooli sulgemine Kuklase kinnitusel arutamisele ei tule. «Minu ettepanek on viia koolid esimesel aastal ühtsele juhtimisele ja siis edasi vaadata,» ütles ta. See võimaldaks kokku hoida juhi ja veel mõne ametikoha arvelt.

Rõuge vallas on viis kooli: Haanja, Mõniste ja Varstu kool, Rõuge põhikool ning erakoolina Leiutajate külakool Sännas.

Kogutakse allkirjuMõniste kooli jätkamise toetuseks põhikooli ja lasteaiana algatati esmaspäeval rahvaalgatus.ee keskkonnas allkirjade kogumine.

«Kooli suhtes tehtavad muudatused toovad kaasa elu hääbumise Mõniste kandis ja süvendavad ääremaastumist,» seisab petitsioonis. «Vallavalitsus peab leidma muid võimalusi raha kokkuhoiuks ja kodulähedase hariduse tagamiseks.»

Allkirja saavad anda vähemalt 16-aastased Eesti elanikud, kes oma isiku rahvaalgatus.ee keskkonnas tuvastavad. Eile pärastlõunaks oli koos 563 allkirja, mis on piisav, et petitsioon Rõuge vallale esitada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.