Koolielu

Mustjala õpetajad laidavad põhikooli kaotamise plaani

Pilt on illustratiivne.Foto: Shutterstock

Mustjala õpetajad leiavad pöördumises Saaremaa vallavalitsuse poole, et lasteaed-põhikooli muutmine algkooliks kahjustab oluliselt piirkonna elanike huve, piirab hariduse kättesaadavust ja on kahjulik laste vaimsele ja füüsilisele tervisele, kirjutab Saarte Hääl.

Pöördumisele alla kirjutanud kaksteist õpetajat peavad vajalikuks, et Mustjala kool jätkaks kavandatud neljaklassilise asemel kuueklassilisena. “On olemas uuringuid, mis ütlevad, et absoluutselt kõige halvem aeg koolivahetuseks on õpilastel vanuses 10- 13 eluaastat, mis tähendab, et vähem traumeeriv üleminek toimuks alles pärast kuuendat klassi,” öeldakse pöördumises.

5.-6. klassi õpilastel ei ole reeglina üle kuue tunni päevas. Lapsed, kes pääseksid koju kell 13-14 päeval, saavad koju alles pärast kella 1617. Praeguste bussigraafikute juures jõuaksid Mustjala lapsed koju kell 17.45.

“Lapsed, kes pole parasjagu huviringiga seotud, võivad sattuda halbadesse kampadesse. Mustjala koolist mujale siirdunutega on hiljutised kogemused just sellised,” osutavad õpetajad.

Pöördumises öeldakse, et valla poolt siirdekooliks pakutud Kärla kooli ei soovi panna oma last ükski Mustjala lapsevanem. Teistest koolidest asub Mustjala aga rohkem kui 30 km kaugusel. See tähendab paljudele peredele seda, et lapse põhikooli ajaks tuleb muretseda endale teine elamine Kuressaarde, seisab pöördumises.

Praegu Mustjala koolis käivad õpilased võivad ärgata kooli jõudmiseks ka kell 7.50. Kui nad peavad hakkama hommikul sõitma, siis tähendab see ärkamist 6.15 või varem. Uuringute järgi on teismelistele kõige olulisem hommikune uni, mida praeguse plaaniga vähendatakse tunduvalt.
Mustjala piirkonnas elab praegu palju peresid, kes töötavad Kuressaares ja sõidavad sinna igapäevaselt. Siiski eelistavad nad lastele kodulähedast kooli.

“Palume siiski veel kord kaaluda ja leida võimalus säilitada kool vähemalt II kooliastme lõpuni,” öeldakse pöördumises, mis tugineb kohaliku kogukonnaga peetud arutelul.

Saaremaa vallavalitsus tahab muuta neli põhikooli ja kuueklassilist kooli neljaklassilisteks. Reorganiseerimine puudutab Mustjala, Kahtla, Kihelkonna ja Tornimäe kooli. Tugevat protesti on avaldanud ka Pöide kogukond.

Abivallavanem Riina Allik märkis, et kuna Mustjala õpetajate pöördumine jõudis vallavalitsusse reedel, siis ei ole vallavalitsus jõudnud seda arutada ega oma seisukohta kujundada.
Allik selgitas, et nelja kooli reorganiseerimise eelnõud on esitatud volikogu 22. veebruari istungile. “Muudatusettepanekuid nimetatud eelnõude kohta saab esitada kahe lugemise vahel. Otsuse koolide ümberkorraldamise kohta teeb volikogu.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.