Beebi

Mida teha, kui beebi on nõus ainult süles olema, aga sina enam ei jaksa?

Foto: Shutterstock

Beebidele meeldib väga füüsiline lähedus, mõnele suisa niivõrd palju, et ta mujal kui süles ei soostugi olema. Aga mida sel juhul teha, kas lapse peab alati sülle võtma, kui ta nutab, ja mis saab, kui lapsevanem enam ei jaksa?

Vajadus nuttev beebi sülle võtta ja teda lohutada on meile sisse programmeeritud, aga aastate jooksul on hakatud kahtlema, kas pideva läheduse pakkumine ikka last ei riku, äkki ei peaks igale nutule reageerima ja nii edasi.

Et beebi tahab eriti pärast sündi praktiliselt kogu aeg sinu lähedal olla, on täiesti normaalne ja aegamisi see vajadus väheneb, vahendab portaal Parents. Pärast üheksat kuud sinu kõhus on keskkonnavahetus talle korralik šokk ja välismaailmaga kohanemine võtab aega – see on ju loomulik.

Kas last saab liiga palju süles hoida?

Pediaater Jennifer Shu ütleb, et üldiselt pole võimalik lapsele liiga palju lähedust pakkuda. Üle piiri võib asi minna ainult juhul, kui beebil ei jää ööpäevas piisavalt võimalust end füüsilise arengu edendamiseks treenida – selleks peab ta saama veeta aega ka sülest väljaspool.

Samuti peab beebit süles hoides vaatama, et üleväsinud lapsevanem kogemata last ohtu ei seaks.

Kuid last ei saa füüsilise lähedusega ära hellitada.

Mõnikord ei saa lapsevanem aga möödapääsmatutel põhjustel last kohe sülle võtta, kui too nutma hakkab. Kas või seetõttu, et pere teised lapsed vajavad tegelemist. “Sellest ei juhtu mitte midagi, kui see pole igapäevane sage nähtus,” kinnitab Shu. Peaasi, et laps on turvalises kohas ja vanem saab temaga kas või rahustavalt rääkida.

Kaalu lapsekandmist

Kõige lihtsam viis lähedusvajaduse rahuldamiseks on lapsekandmine, olgu tegu lina või kõhukotiga. Nii on lapsevanema käed vabad kõigeks muuks, aga lapse lähedusvajadus on samuti täidetud.

“Kindlasti peab ka siinkohal pidama silmas ohutust. Tuleb jälgida, et lapse hingamisteed oleks vabad ja et laps ei satuks ohtu – see võib juhtuda näiteks siis, kui valmistada süüa, laps kõhukotis. Samuti tuleb endal olla eriti ettevaatlik, et mitte kukkuda, sest kõhukott muudab keha raskuskeset,” sõnab Shu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.