Mesenhümaalsed tüvirakud: 6 teaduslikult tõestatud ravivat omadust

Koeloomelised tüvirakud suudavad näiteks vähendada valu ja põletikku.Foto: Shutterstock

Mesenhümaalsed (MSC) ehk koeloomelised tüvirakud on võimelised paljunema ja diferentseeruma, samuti väljastama signaale, mille kaudu toimub rakkudevaheline suhtlemine. Kõik see on aluseks nende tohutule potentsiaalile ravida erinevaid haigusi. Nende täpne toimemehhanism ei ole lõpuni selge, samas on efektiivne ravitoime kindlalt olemas. 

Tutvustame kuute koeloomeliste tüvirakkude ravivat omadust, mis on ka uuringutes kindlaks tehtud.

Vähendavad valu

Kroonilist valu esineb paljude haiguste puhul. Tüvirakuravi on rakendatud 14 haiguse ja traumaga seonduva valu korral, näiteks erinevate neuropaatiate, sealhulgas diabeetilise neuropaatiaga haigetel, osteoartriidi, selgroo valude ning teiste luu- ja lihaskonna haiguste korral.

Vähendavad põletikku

MSC-d pärsivad põletikuliste ühendite tootmist. Näiteks autismi korral vähendavad nad põletikku ajus, mis on esmane samm paranemiseks. Samuti aitavad need rakud krooniliste põletikuliste haiguste, sealhulgas soolehaiguste ja haavandilise koliidi korral. Eriti olulist rolli mängib see omadus aga autoimmuunhaiguste ravis, nagu hulgiskleroos, diabeet, reumatoidartriit jne. Tüvirakkudel on põletikku vähendav toime ka ägeda põletiku korral – isegi nii tõsise seisundi nagu sepsise ehk veremürgituse ravis.

Parandavad haavu ja vigastatud kudesid

Tüvirakud stimuleerivad veresoonte moodustumist, pärsivad põletikku, parandavad kollageeni deponeerimist nahas ja reguleerivad immunreaktsiooni. See võimaldab abi saada isegi diabeetilise jalahaavandi korral, mis on muidu väga raskesti ravitav.

Stimuleerivad närvirakkude ja uute veresoonte moodustumist

See omadus on oluline südameinfarkti ja veresoonte haiguste ravis.

Stimuleerivad närvirakkude formeerumist

 MSC-d suudavad kasvufaktorite juuresolekul diferentseeruda närvi ja gliiarakkudeks (närvisüsteemi kude). Seda omadust kasutatakse nii perifeersete närvikahjustuste ravimiseks, kui ka selliste raskete haiguste nagu Sclerosis Multiplex’i (hulgiskleroos), amüotroofilise lateraalskleroosi, Alzheimer’i tõve ja seljaaju vigastuse raviks.

Taastavad kaotatud funktsioone

Tüvirakud on võimelised taastama liikumisfunktsioone halvatuse, osteoartriidi või muul põhjusel tekkinud liikumishäirete või liikumatuse korral.

Kõik need omadused annavad tüvirakkudele erakordse väärtuse kliinilises ravis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.