Eesti emad räägivad avameelselt investeeringust, mille peale last kasvatades veel mõelda ei osata

Kaksikute vanemad Baile ja Rasmus säilitasid mõlema lapse tüvirakud. Fotol on Tiffany ja Chantelle.Foto: Sirli Aron Photography

Tüvirakkude säilitamine on eestlaste jaoks veel üsna tundmatu teema. See tekitab palju küsimusi alates sellest, mis need tüvirakud õigupoolest on, ja lõpetades sellega, kas neid ikka tasub säilitada. Otsuse tegemisel võib määravaks saada ka teenuse hind. 

Leia (29), kes on tellinud tüvirakuteenuse juba kaks korda, usub, et tüvirakkude säilitamine annab vanematele meelerahu. “Nad teavad, et on kindlustanud oma laste jaoks kõikvõimalikud ravivõimalused,” sõnab ta. “Ma ei kahelnud hetkekski selles, kas neid säilitada.”

Ka Julia (40) on kasutanud Elumuse teenust juba kaks korda ning selle hinnast rääkides on ta arvamusel, et lapsevanemad võiksid oma rahalisi väljaminekuid rohkem kaaluda. “2500 või 3000 eurot võib esialgu tunduda ulmelise summana, kuid mõeldes üleliigsele nännile, mida lastele ostame, on see summa tühine,” räägib ta. “Võib-olla ei ole vaja 2000-eurost vankrit, vaid sobiks ka kasutatud 500-eurone?” 

Miks tüvirakke säilitatakse? Mida neist arvatakse? Emad räägivad avameelselt sellest, miks nad peavad seda väärt investeeringuks võsukeste tulevikku. 

Laste seas on diabeeti aina rohkem

Julia töötab meditsiinivaldkonnas ning tervisega seonduvad teemad on tema jaoks igapäevased. Ta usub tüvirakkude potentsiaali ning on säilitanud oma eelmise lapse tüvirakud. “Esimest last oodates ma kahjuks tüvirakkude säilitamise kohta infot ei leidnud, kuid mõte on lasta säilitada tema piimahamba tüvirakke,” ütleb ta. “Praegu ootan kolmandat last ning otsustasin seekord säilitada lausa topeltkoguse tüvirakke.”

Julia rõhutab, et eluviis ja toitumine mõjutab meie tervist väga palju ning n-ö elustiilist tulenevaid haiguseid on meie ümber aina rohkem. “Tänapäeval on nii mõnegi lapse toitumine paigast ning õhtusöögiks süüakse saiakesi või McDonald’sit. Poed on pakendatud toitu täis, mille toiteväärtus on nullilähedane,” nendib ta ning lisab, et sellest tulenevalt on ka terviseriske rohkem. 

Hiljuti rääkis ta paari arstiga ja sai neilt teada, et laste seas on diabeeti aina rohkem – piltlikult öeldes tundub, nagu see leviks juba hingeõhu kaudu. “Meie ümber on palju haiguseid ja viiruseid ning kunagi ei tea, millal mõni neist meie last võib tabada.”

Elumuse esindaja Merike Seeri sõnul soovivad kliendid tüvirakud säilitada, et kindlustada oma lapse tulevik. Samas aga loodavad nad, et lapsed püsivad terved ning rakke kasutada ei olegi vaja.

Miks tüvirakke säilitatakse?  

  •  Suguvõsas on esinenud eluohtlikke haigusi (verehaigusi, vähki, diabeeti, immuun- või ainevahetushäireid või muid haigusi)
  • Vajadus aidata õde-venda või ka lapsevanemat ennast
  • Kui laps sünnib doonormunaraku või -seemnerakkude abil, sest peresiseselt ei pruugi rakud talle sobida
  • Kiire kättesaadavus: isiklikud tüvirakud saab kätte kohe ja lisakuluta

Allikas: Elumus

Kui saadakse infot, tekib ka huvi

Julia sõnul on tema tutvusringkond tüvirakkude teema väga hästi vastu võtnud. Ka tema abikaasa ei olnud skeptik, vaid toetas tema mõtteid. “Inimestel tekib huvi, kui nad sellest kuulevad. Kahjuks on aga infot vähe ning kõik ei pruugi sellest õigel ajal teada saada.” 

Ta räägib loo, kuidas tuttava lapsel avastati raske haigus. “Kui mu abikaasa temalt tüvirakkude kohta küsis, siis ei osanud ta midagi vastata, kuna ei olnud sellega kursis. Tal oli kahju, et sellest ei teadnud,” meenutab Julia. 

Ka Elumuse esindaja Reet Melia Sildre möönab, et kahjuks väga paljud inimesed ei tea tüvirakkude säilitamise võimalusest midagi ning on kurvad, kui info jõuab nendeni alles peale lapse saamist. 

Leia, kes sarnaselt Juliale on juba teist korda Elumuse teenust kasutamas, ütleb, et tüvirakkude säilitamises ei kõhelnud ta hetkekski. “Meie perekonnas pole küll olnud pahaloomulisi kasvajaid ega geneetilisi haigusi, kuid leidsime, et meelerahu jaoks teeme siiski selle valiku.”

Leia kiidab ka teenuse kvaliteeti ja räägib, et kogu protsess on väga sujuv. “Future Health Biobank andis laialdaselt infot ning suureks abiks oli ka dr Merike Seer Elumusest, kes oskas vastata meie kõikidele protseduuri puudutavatele küsimustele,” räägib ta ning lisab, et juba paar nädalat peale sünnitust tulid panga poolt ka tõendid ja kinnitused, et võetud rakkudega on kõik korras. 

Krõbe hind takistab

Leia sõnul on tema tutvusringkonnas huvi tüvirakkude säilitamise vastu suur, kuid sageli saab takistuseks hinnalipik. Julia on aga arvamusel, et pigem tasuks võimalikult palju kokku hoida ning näiteks väljas söömise asemel kokata kodus. “Ostetakse palju üleliigset nänni, mida tegelikult ei ole vaja. Ka riided ei pea ju alati uusi ostma – väga kvaliteetset kaupa liigub näiteks Facebooki gruppides,” jagab ta mõtteid ning soovitab veel mõelda, kas päriselt on vaja 2000-eurost vankrit või sobiks ka 500-eurone kasutatud variant. 

Leia lisab, et tüvirakke uuritakse pidevalt ja neil on tohutu potentsiaal ravida mitmesuguseid haiguseid, millele praegu puudub tõhus ravi. Julia imestab meditsiini arengu üle ning arvab, et tüvirakkudest kuuleme veel palju. 

Mõlemad naised usuvad, et lähitulevik paljastab tüvirakuteraapia tegeliku potentsiaali ning et inimesed võiksid tüvirakkudest rohkem rääkida. “Ka valitsus võiks aktiivselt toetada uurimistööd ja tüvirakkude säilitamist,” arvab Leia. 

Vanemad on laste nimel kõigeks valmis

Merike Seer räägib, et lapsevanemad soovivad anda endast kõik, et kindlustada lapsele võimalikult muretu tulevik ning tüvirakkude säilitamine on selleks hea võimalus. “Meie soov Reet Meliaga on, et võimalikult paljud saaksid tüvirakkudest teada. Kui info on olemas, saavad nad juba edasi otsustada.”

Julia lisab, et tüvirakkudest kuuldes on nii mõnigi tema tuttav otsustanud säilitada lapse piimahamba tüvirakke. “Nad ei ole varem tüvirakkudest teadnud, kuid kui olen jaganud infot, on nad otsustanud vähemalt hambasäsi rakud säilitada.”

Kaksikute ema Baile (32) lasi säilitada igaks juhuks mõlema lapse tüvirakud. ”Kindlasti võiksid kõik, kelle rahakott vähegi lubab, tüvirakke säilitada. Praegu võib see tunduda küll suure väljaminekuna, kuid tulenevalt inflatsiooni mõjust on näiteks 25 aasta pärast see tühine summa,” räägib ta. “Kui last peaks tabama mõni haigus või õnnetus, siis olen kindel, et iga lapsevanem annaks oma lapse jaoks miljoneid, et ta saaks võimalikult ruttu abi ja terveks.”

Tüvirakk – mis ja milleks?

  • Tüvirakk on algrakk, millel on võime paljuneda ja areneda mistahes rakuks, mida organism parasjagu vajab.
  • Tüvirakke on võimalik saada luuüdist, rasvkoest, hambasäsist, verest, nabaväädiverest, nabaväädikoest.
  • Nabaväädiveri sisaldab hematopoeetilisi tüvirakke – neist arenevad uued vererakud, sealjuures ka immuunsüsteemi rakud.
  • Ainuüksi nabaväädiverest saadud tüvirakke kasutatakse standardravina ligi 100 haiguse puhul, näiteks: leukeemiad, lümfoomid, aneemiad, immuunpuudulikkus, kaasasündinud metaboolsed häired, müelodüsblastilised sündroomid jne.
  • Nabaväädikude ja hambasäsi sisaldavad mesenhümaalseid tüvirakke – need rakud suudavad asendada ja taastada kahjustunud kudesid erinevates organites ning neil tüvirakkudel on suurem potentsiaal. Neid saab kasutada palju enamate haiguste ja traumade raviks.

Allikas: www.elumus.ee

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.