Nutika kindlustaja blogi

Puust ja punaseks: millistel juhtudel on kohustuslik paigaldada vingugaasiandur?

Kas teadsid, et vingugaasi- ja suitsuandur on kaks täiesti erinevat ja erineva tööpõhimõttega seadet?Foto: Shutterstock

2018. aastast on Eestis kohustuslik paigaldada vingugaasiandur kõikidesse eluruumidesse, milles asub korstnaga ühendatud gaasiseade. Eelkõige on sellisteks seadmeteks gaasil töötavad veesoojendid ja katlad.

Alates 1. jaanuarist 2022 on vingugaasiandur kohustuslik ka siis, kui hoones (nii kodud kui ka muud hooned) on tahkekütteseadmed, mis võivad tekitada ohtlikku vingugaasi – näiteks puuküttel ahi, kamin, pliit või katel. See kehtib nii mitteeluhoonetes, suvilates kui ka maakodudes.

Alates 1. märtsist 2021 on kõikides gaasikütteseadmega või gaasiveesoojendiga hoonetes vingugaasiandur kohustuslik. Vingugaasiandur hoones on kohustuslik ka siis, kui eluruumis paikneva gaasiseadme korral on tehniliste abinõudega välditud vingugaasi teke ja eluruumi sattumine. 

Kuidas vingugaasiandur töötab? 

Kuna vingugaas on lõhnatu, värvitu ja maitsetu, ei ole suitsuandur võimeline seda tuvastama. Tasub teada, et suitsuandur läheb häiresse nähtava suitsu peale. Tegemist on kahe erineva seadmega, mille tööpõhimõtted on täiesti erinevad.

Vingugaasiandur on ainus seade, mis tuvastab vingugaasi. Vingugaasiandur annab häiresignaaliga märku, kui vingugaasi kontsentratsioon õhus hakkab lähenema tasemele, mis on ohtlik inimese tervisele. Vingugaasiandur ei tuvasta maagaasi leket, kirjutab Päästeamet lehel vingugaas.ee.  

Millal vingugaasiandur paigaldada ja kuidas see töötab?

Paigalda vingugaasiandur, kui sinu kodus on: 

  • gaasiseadmed – gaasikatel või gaasiveesoojendi,
  • tahkeküttega pliit, ahi, kamin või katel.

Paigalda vingugaasiandur ka mitteeluhoonetesse, kui seal on tahkeküttega pliit, ahi, kamin või katel.

Paljud ei tea, et näiteks pelletikütte puhul on vingugaasiandur samuti vajalik. 

Vingugaasianduri paigaldamine ei ole kohustuslik, kui sinu kodus on ainsa gaasiseadmena kasutusel gaasipliit ning puudub tahkekütust kasutav küttekolle.

Ent kuidas andur tuleb paigaldada? 

Tuleohutuspaigaldise paigaldusjuhis on kirjas toote pakendil või pakendis oleval infolehel. Üldjuhul pannakse suitsuandur lakke, kuid on ka selliseid, mida võib panna seinale.

Vingugaasiandur pannakse reeglina seina peale inimese liikumise ja pea kõrgusele, kuid iga toote pakendil on antud täpsemad juhised. 

Kuna riiulid takistavad suitsu ja gaaside liikumist ning avastamise aeg on seetõttu viitega, siis sinna ei tasu andureid paigaldada. Oluline on järgida ka tootja juhiseid. Näiteks kui kaugele tuleb andur asetada takistustest, lae nurgast, riiulitest, kardinatest, karniisist või ventilatsiooniavast. 

Vingugaas on hapnikust raskem, kuid kuum vingugaas liigub lae all ja jahtumisel vajub põrandale – ruumis vingugaasi silmaga ei näe, vingugaasil ei ole ka maitset ega lõhna.

Suits seevastu liigub vaid lae all ja ruum hakkab täituma ülevalt alla, paksu suitsu täis ruumis on suitsupiir selgelt näha, suitsul on kergesti eristatav lõhn ja maitse. 

Kütteseadmeid on väga erinevaid ja seetõttu võib tekkida ka küsimusi, millises hoones või kodus on vingugaasiandur kohustuslik ja millises mitte.  

Loe lähemalt www.vingugaas.ee ja lisaküsimuste tekkimisel võta ühendust Päästeametiga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.