Nutika kindlustaja blogi

Õnnetu oravajaht ja ootamatult süttinud pesumasin ehk missugused on omapärasemad kodukindlustuse kahjujuhtumid 

Lisaks tavapärastele õnnetusjuhtumitele tuleb vahel ette olukordi, milleks valmis olla on üpris keeruline, sest need on ootamatud ja tulles ei hüüa. Foto: Shutterstock

Eesti üks juhtivaid kindlustusseltse ERGO tegeleb kuus ligi 340 kodukindlustuse kahjujuhtumiga. Kõige enam teatatakse veeleketest, aga esineb ka tormi hävitustööd, tuleõnnetusi ja teisigi üsna tavalisena tunduvaid kahjunõudeid.  

Lisaks tavapärastele õnnetusjuhtumitele tuleb vahel ette ootamatuid olukordi, milleks valmis olla on juba üpris keeruline. Toome ERGO kindlustuse varamust välja viis omanäolist kodukindlustuse juhtumit, kus õnnetus ei hüüdnud tulles. 

ERGO kindlustuse varakahjude osakonna juht Caterina Lepvalts  nendib, et need õnnetused ehmatasid koduomanikke korralikult, kuid õnneks kindlustus hüvitas kahju. 

“Näidete põhjal ehk tundub, et õnnetused tekivad tühja koha pealt, kuid valdavalt see siiski nii ei ole,” toonitab Lepvalts. Ta lisab, et kõige rohkem pahandust tekitab Eesti kodudes siiski jätkuvalt vesi, samas kõige suuremate ja raskemate kahjudega on enamasti tuleõnnetused. 

Oravajaht lõppes katkise profikaameraga

Üks koduomanik soovis jäädvustada osava orava hüpet korteri lähedusest puu otsa. Ta haaras kiirelt fotokaamera, avas akna, sättis end positsioonile ja ütles oravale: “Noh, tule juba!”. Käsule kuuletus aga hoopis pildistaja koer, kes hüppas selja tagant peremehele põlveõndlasse. 

Koduomanik libises, lõi küünarnuki vastu aknaraami ja kaamera, mis polnud tavapäraselt rihmaga ümber kaela, pudenes käest otse õue sillutisele. Objektiiv purunes ja kaamera kerre tekkis mõra. Tegu oli profikaameraga, mistõttu kahju oli mitu tuhat eurot. 

Õlised riided süttisid pesumasinas

Kindlustusse jõudis teade koduomanikult, kes pesu pestes oli masinasse visanud õlised riided. Tema suureks ehmatuseks süttis pesumasin äkitsi ning kiirelt hävisid nii masin kui ka seal keerelnud riided. 

Caterina Lepvalts selgitab, et kindlustuse hinnangul võib õliste riiete puhul tõepoolest tekkida isesüttimine ja võib vaid ette kujutada, kui suur oli selle koduomaniku ehmatus, kui ta nägi kodus põlevat pesumasinat. 

Selle juhtumi rahaline kahju oli kokku 1000 eurot, mille sisse jäi nii pesumasina kui ka riiete kulu. 

Tuul lõi ukse kõveraks 

Ühe kahjuteate kohaselt oli ootamatu õnnetuse põhjustajaks tuul, mis õnnetul kombel puhus koduomanikul ukse käest lahti. Uks lendas hooga vastu seina, läks kõvast survest kõveraks ning lisaks tegi seina augu.

Tugeva tuuleiili tekitatud kahju ulatus 1000 euroni. 

Külalised istusid uue diivani katki

Ühe koduomaniku meelehärmiks olid külalised, kes külla tulles õnnetult komistasid ja kukkusid uue, äsja ostetud diivani puruks. 

Juhtumi kahju oli ligi 800 eurot ning hüvitati kodukindlustuse raames. 

Õnnetused kuusejalaga

Kindlustuse vaatevinklist nähtuna ei ole kuusejalgadega seotud veelekked tegelikult just kõige omapärasemad – neid võib pigem nimetada jõulukuule omasteks tüüpjuhtumiteks. 

Koduomanikud millegipärast neid aga ülemäära sageli ette näha ei oska. 

Caterina Lepvaltsile meenub üks detsembrikuine õnnetus, kui kuuse kastmise tagajärjel tuli välja vahetada kogu elutoa põrand. Kulu küündis 3000 euroni. 

“Taoline juhtum võib vabalt veel kulukamaks maksma mina, seda näiteks siis, kui on tegemist avatud eluruumidega,” paneb Lepvalts koduomanikele südamele. 

ERGO kindlustus hüvitas 2022. aastal kodukahjusid 3,5 miljoni euro väärtuses. Kuigi suvi ja sügis olid ilma poolest veidi rahulikumad, siis talvekuudel põhjustas palju kahjusid lumi ja jää, mis oma raskusega katuseid lõhkusid.

Aasta kokkuvõttes oli loodusjõudude tõttu tekkinud kahjusid eelneva aastaga võrreldes neljandiku võrra vähem, tulekahjudest aga ei olnud ka möödunud aastal pääsu ja suuremad hüvitised jäid vahemikku 100–250 tuhat eurot.

Kuni 7. märtsini saad kodukindlustuse sõlmida eriti headel tingimustel 10 protsenti soodsamalt. Vaata lähemalt siit!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.