Kuidas kaitsta kodutehnikat õnnetuste eest

Söök ja jook tuleks hoida tehnikaseadmetest eemal.Foto: Shutterstock

Meie kodudesse on viimaste aastatega hulgaliselt siginenud kodutehnikat ja nutiseadmeid, millega juhtub sageli õnnetusi just hooletuse tõttu. Aga kuidas tehnikat siis paremini hoida ja õnnetusi vältida? ERGO kindlustuse varakahjude käsitleja Tuuli Kalberg toob välja mõned näpunäited.

Kodukindlustuse kahjudest ning nende ennetamisest on palju kirjutatud: kuidas tuleohtu vältida, veekahjusid ära hoida või kodu vargakindlamaks muuta. Hoopis vähem on räägitud olmeõnnetustest, kuid just need on viimasel ajal märgatavalt sagenenud. 

Kuidas kodutehnikaga seotud õnnetustest hoiduda?

“Laadimisolekus kodutehnika (arvutid, mobiilid) kahjustusi saab ära hoida, paigutades need kohta, kus on vähetõenäoline, et keegi juhtmesse takerdub ja ese seetõttu maha kukub,” toob Kalberg välja. “Samas ei ole lahendus ka laadimise ajal telefoni või tahvelarvuti põrandal hoidmine, sest selle ekraan puruneb kergelt, kui kogemata näiteks ratastel tooliga seadme peale sõita või lihtsalt otsa komistada.”

Et laps kätte ei saaks

Kalberg toob ka välja, et väikelastega peredes juhtub ikka, et telefon leiab tee akvaariumisse või WC-potti. Selliste kahjude ärahoidmiseks tasub oma mobiiltelefoni, garaažipulti või autovõtmeid hoida piisavalt kõrgel riiulil, kust laps neid kätte ei saaks.

Hoia söök-jook tehnikast eemal

Teada-tuntud tõde on, et söök ja jook tehnikaseadmetega kokku ei sobi. Paljude nutiseadmete vedelikukahjustused saaks ära hoida, kui pere kehtestaks nii täiskasvanutele kui ka lastele reegli: arvutil on oma koht ja selle läheduses ei sööda, jooda ega hoita vedelikke (näiteks lillevaasi).

Mõtle, kus nutitelefoni kasutad

Nutitelefonid ei sobi vanni – Facebook ja mängud ootavad ka pärast vanniskäiku. Samuti ei tasu nutitelefoni panna liiga väiksesse taskusse, kuhu see tegelikult ei mahu ja võib sealt välja kukkuda – nii põrandale kui ka näiteks kempsupotti. Ka auto katus ei ole nutitelefoni jaoks sobiv koht, sest sõitu alustades võib see maha libiseda ja tõenäoliselt sõidetakse sellest ka üle. 

Iga asja jaoks oma koht!

Kindlasti tuleks pidada meeles ka seda, et mistahes pallimängud tuppa ei sobi – lendav või põrkav pall võib tabada ja lõhkuda kodutehnika või muu koduse vara. 

Samuti tuleks vältida klaasist maitseainetopside asetamist keraamilise pliidi kohale. Kui peaks juhtuma, et klaastops kukub, võib see pliidiplaadi purustada. 

Kalberg toob välja, et kuigi eespool kirjeldatud juhtumite korral katab kindlustus enamikul juhtudel küll varalise kahju ja kannatanu saab osta endale uue mobiiltelefoni või tahvelarvuti, ei too see iialgi tagasi nutiseadmetes sisaldunud infot, kontakte ega fotosid. “Samuti ei korva kindlustus seda aega, mis kulub vajalike dokumentide täitmiseks, ning ka omavastutust,jääb kahjujuhtumi korral enese kanda (sageli 100 või enam eurot),” märgib Kalberg. 

Seetõttu tasubki välja toodud tõdesid meeles pidada – et hoida ära rumalaid ja halva lõpuga õnnetusi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.