Käes on talvepuhkuste aeg – kuidas veeta suusareis turvaliselt?

Kui plaanid minna mägedesse suusatama või lumelauaga sõitma, tasub varakult sõlmida ka reisikindlustus. Õnnetusi võib ikka ette tulla, eriti kui järsult mäelt vuhisedes alla laskuda.Foto: Shutterstock

Kui plaanid minna mägedesse suusatama või lumelauaga sõitma, tasub varakult sõlmida ka reisikindlustus. Õnnetusi võib ikka ette tulla, eriti kui järsult mäelt vuhisedes alla laskuda. Teeme selgeks, kuidas tagada mäel enda ohutus ja mismoodi saab aidata kindlustus, kui see peaks vajalikuks osutuma. 

ERGO kodu- ja reisikindlustuse portfelli juht Annika Mällo toonitab, et kui lähed talvisel reisil lumelauaga sõitma või suusatama, peaks teadma, et need alad liigitatakse ekstreemspordi alla. Nii on see eelkõige seetõttu, et kiirused on suured, mäed järsud ning (meditsiiniline) transport mägedelt üsnagi kulukas. 

“Iga suusa- või lumelauahuviline peaks kindlasti jälgima, millise raskusega rajad ta laskumiseks valib ja hindama reaalselt nii enda oskusi, võimeid kui ka kohalikke hoiatusi, nagu näiteks laviinioht,” suunab Mällo veel. 

Mida panna tähele kindlustuse puhul? 

Mällo soovitab, et reisikindlustus tuleks sõlmida kahe päeva jooksul pärast reisi broneerimist, sest siis hakkab reisitõrke kaitse kehtima kohe. 

ERGO praktika näitab, et tavaliselt ostetakse reisikindlustus suhteliselt viimasel hetkel enne reisile asumist ega teata, et sel juhul rakendub kolme päevane ooteaeg. 

Mällo lisab, et uudisena tuleb tihti ka tõsiasi, et kui soetada kindlustus varakult, võib leping olla soodsam, kui n-ö viimase hetke lepingu puhul.

Mällo toob välja sellegi, et kui enne reisi peaks midagi juhtuma ja selgub, et puhkusele minna ei saagi, siis hüvitab kindlustus reisiks juba tehtud ettemaksud, nagu näiteks lennupiletid, hotell, autorent või mäepiletid. 

Sellises olukorras tuleks reisile minekut planeerinul esmalt teavitada muidugi teenusepakkujat (näiteks lennu- või autorendifirmat) ning kui nemad ei tagasta ettemakstud summat, siis pöörduda kindlustuse poole, kes kahju hüvitab. 

Kui aga reisi ajal peaks juhtuma õnnetus või muu olukord, mille tõttu ei saa reisi varem planeeritult jätkata või oled sunnitud ootamatult koju tagasi pöörduma ja selleks lisakulutusi tegema, on kindlustusest samuti abi. Seega võta küsimuste korral enda kindlustusseltsiga julgelt ühendust. 

Mällo soovitab veel, et suusareisile minnes on hea mõte lisada reisikindlustusele ka vastutuskindlustus. See aitab näiteks juhul, kui põrkad mäel sõites kokku mõne teise suusatajaga ning tekib kohustus hüvitada kannatanu raviarved. Mõningatel puhkudel võivad ettearvamatult käituda ka lapsed ja põhjustada olukorra, kus lapsevanemal tekib rahaline kohustus kahju kinni maksta. Vastutuskindlustuse olemasolu võib sel puhul olla suureks abiks.

Kui juhtub õnnetus…

Mäel suusatades või lumelauaga sõites on kiirused suured ja traumad võivad seetõttu olla tõsiste tagajärgedega. Ette võib tulla sedagi, et kannatanu vajab haiglasse transportimist helikopteriga. Kui vigastus on tõsisem, võib juhtuda, et olemasolevate lennupiletitega koju naasta ei saa ning oodata tuleb terviseseisundi paranemist või vajab kannatanu hoopis eritransporti koju. 

Sellises olukordades korraldab ERGO vajadusel nii välisriigis arstiabi leidmise kui ka ravikulude tasumise ning leiab võimaluse, kuidas suusahunt välismaalt ikkagi koju tagasi tuua.

Annika Mällo toonitab aga, et kindlustus saab appi tulla vaid ootamatuste korral – juhul kui vajatakse esmaabi. Planeeritud ravi välismaal kindlustus ei kata. 

Rohkem infot reisikindlustuse ja erinevate kaitsete kohta leiad ERGO kodulehelt. Küsimuste korral helista infotelefonile (+372) 610 6500. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.